טיניטוס - טינטון

 

טינטון -(Tinnitus): תופעה בלתי נסבלת

 

טינטון (באנגלית טיניטוס) הינה תלונה סובייקטיבית על שמיעת קול או קולות שמיוחסים לאוזן או למוח בהיעדר כל גירוי חיצוני. הקולות יכולים להופיע באופן פתאומי, לא צפוי ולהיעלם באותה מידה, או להימשך באופן קבוע לאורך זמן. טינטון כרוני מוגדר כטינטון שנמשך מעבר ל- 6 חודשים ברציפות.

סימפטומים של טינטון

חולה טינטון עשוי לשמוע קולות שונים כגון: ציפצוף, זמזום, שריקה, המיית גלים, רעש של כבל מתח גבוה, רעשי מנוע, שחרור אוויר מסיר לחץ או פעימות לב. היום, התופעה פוקדת מספר עולה של אנשים בכל הגילאים.עוצמת הטינטון יכולה לנוע בין הפרעה קלה ברקע שניתן ללמוד לחיות עימה, לבין מחלה קשה, המטרידה ללא הרף וגורמת להפרעות שינה, חרדה, חולשה כללית, ירידה ביכולת הריכוז, עייפות, דיכאון, יתר לחץ דם, היפראקוזיס (רגישות לרעש), דפיקות לב מהירות, ירידה בשמיעה ותופעות נוספות.

גורמים לטינטון

סיבות מדויקות של התופעה אינן ברורות לחלוטין, אך בזכות המחקרים של פרופסור טומטיס, רופא מומחה אף אוזן גרון, והבנתו הרחבה על תפקידה המולטי דיסציפלינרי של האוזן , אנו למדים עד כמה תפקוד תקין של האוזן חיוני בכל הנוגע ליציבות הגוף, שיווי משקל ואיזון פסיכולוגי.

מעורבות האוזן בתפקוד יומיומי הינה הרבה מעבר ל"מקלט" לצלילים: מחקריו של פרופסור טומטיס מצביעים על חשיבותם של שני שרירים הנמצאים באוזן התיכונה ( שריר הסטפדיוס ושריר הטנסור טימפני). פרופסור טומטיס גילה כי הפעילות של השרירים האלו היא לא רק להגן על האוזן מפני צלילים חיצוניים גבוהים מדי, אלא גם על מנת להתמקד בצלילים שאנו מעוניינים לשמוע תוך כדי חסימת הצלילים הלא רצויים מהסביבה. לכן פעולת הקשבה נכונה מותנית בהפעלה נכונה של כל שרירי האוזן התיכונה. יחד עם זאת, גם אם אדם מוכן להקשיב באופן רצוני ומכוון, קיימים גורמים שעלולים לפגוע במנגנון תפקוד האוזן ומונעים ממנו להקשיב. ניתן לזהות שלוש קבוצות עיקריות לתופעת הטנטון:

1-חשיפה לרעש חזק מזיק, פתאומי או כרוני, לדוגמא: ירי במטווח או פיצוץ, חשיפה למוזיקה חזקה מאוד במקומות בילוי רועשים (חשיפת האוזן למערכת הגברה באירועים, קונצרט וכו..), חשיפה לרעש במהלך העבודה: מנועי מטוסים, חשיפה לרעש מכונות במפעלים או במקצועות הבנייה.

2-סיבות פתולוגיות כגון: סחרחורת מנייר (ורטיגו) , ליקויי תפקוד שונים הנובעים מפתולוגית האוזן, בעיות בחוליות עמוד השדרה הצוואריות, יתר לחץ דם, תאונות ופגיעות ראש.

3-מתח ולחצים - בקטגוריה הזו נכללים אנשים מכל הגילאים, שעובדים בתנאי לחץ או שמאפייני המקצוע או סביבת העבודה שלהם מוסיפה להעלאת המתח הנפשי. מספר לא מבוטל של מטופלים סבלו סבל רב מתופעת הטינטון עקב מצבים של: אי-וודאות, עמידה בלוחות זמנים נוקשים, ציפייה להשגת יעדים, תחרותיות, עימותים, דאגות וכו'.

על פי תורתו של פרופסור טומטיס, הטינטון הינה תופעה קולית, הנגרמת מאי-יכולת האוזן להגן על עצמה מפני הרעשים הפנימיים שנוצרים בתוכה.

ליקוי תפקוד האוזן עלולים לגרום לפגיעה חמורה ביכולת חוש השמיעה: שרירי האוזן אינם מסוגלים לספק את ההגנה הראויה לא רק מפני הצלילים החיצונים אלא גם מפני הקולות הפנימיים.

אותם קולות פנימיים מוצאים את מקורם בתוך האוזן עצמה: מדובר ברעשים פנימיים אמיתיים של נוזלי האוזן הפנימית, של תזוזת המולקולות מהן הנוזלים מורכבים. מדובר גם בקולות הנובעים מהקינטיקה של תנועות הגוף כגון: פעימות הלב, נשימה, לעיסה ועוד, כאשר העצמות פועלות כ"מוביל לקולות".

אז מה ניתן לעשות כדי להרגיש טוב יותר?

כבר לפני 60 שנה, ד"ר אלפרד טומטיס, מתמקד במחקר על האוזן האנושית ותפקודה. ד"ר טומטיס מצא כי האוזן שיכולה להיפגע מגירוי צלילי, יכולה גם להירפא על-ידי גירוי צלילי.

 

מרכז טומטיס-ישראל מעניק טיפול יעיל להקלה בטינטון, תופעה האחראית לסבל כרוני אצלמטופלים רבים.הטיפול אינו פולשני ולא מתבסס על מתן תרופתי , אלא מבוסס על התעמלות שרירי האוזן, באמצעות "האוזן האלקטרונית" ומערכת סינון תדרים ממוחשבת אשר יחד גורמים להפעלת שרירי האוזן לסירוגין. במהלך התרפיה נעשה שימוש במוזיקה של מוצרט עקב התאמה צלילית של מוסיקה ספציפית זו למטרת ריפוי.

בנוסף, מכיוון שמדובר בתהליך ריפוי פסיכו-סנסורי יעיל, הפועל כגירוי חושים מהגוף ומהסביבה אל המוח, הוא תורם להפחתת המתחים והחרדות. מחקרים רפואיים בתחום הנוירולוגיה הוכיחו כי מתחים וחרדות הינם אחראיים על החמרת תופעת הטינטון ובמקרים מסוימים הם הגורם המחולל את התופעה.

רוב המטופלים שנהנו מסדרת טיפולים במרכז טומטיס-ישראל מדווחים על הקלה ניכרת בתופעת הטינטון. גם אם לא ניתן להעלים לחלוטין את תופעת הטינטון, המטופליםהפיקו תועלת רבה מהטיפול ומדווחים על הפחתת עוצמת הטינטון וניהול חיים נורמטיביים ,"נטולי טינטון".

לקבלת מידע נוסף וייעוץ אישי על אפשרויות הטיפול בטינטון שמרכז טומטיס-ישראל הינכם מוזמנים ליצור עמנו קשר.

 

 

 

 

 

הירשם

שיטת טומטיס מצליחה לסייע בפתרון בעיות התפתחות, ריכוז וקשב באמצעות אבחון מדויק והאזנה לצלילים בתדרים מסוימים