הפרעת קשב ריכוז והיפראקטיביות

הפרעת קשב וריכוז הינה תכונה מולדת, בעיה פיזיולוגית גופנית, שביטוייה העיקריים הינם רגשיים.

הפרעת קשב וריכוז -  ADHD – Attention Deficit Hyperactivity Disorder נובעת מהתפתחות פתולוגית של מערכת העצבים המרכזית, המאופיינת ב:  היסח  הדעת , אימפולסיביות וחוסר מנוחה. מאפיינים אלה קיימים מילדות, ומתגברים עם  הגיל, באופן הפוגע בתפקוד היומיומי.

מחלקים את הפרעת קשב וריכוז לשלוש קבוצות :

1.      ADHD-A – Attention mainly - הפרעת קשב וריכוז טהורה, בעבר כונתה ADD.

2.      Hyperactive/Impulsive ADHD-HI - הפרעת קשב וריכוז עם פעלתנות יתר/ היפראקטיביות, בעבר כונתה ADHD.

3.       ADHD-M- Mixed - הפרעת קשב וריכוז המאופיינת גם בהיסח הדעת וגם בהיפראקטיביות ו/או באימפולסיביות. צורה זו היא השכיחה ביותר.

הסובלים מהפרעת קשב וריכוז לוקים ביכולת לבודד גירוי אחד ולהתייחס אליו בלבד, תוך התעלמות מהגירויים האחרים. הכול מעניין, הכול חשוב ולא מחמיצים שום דבר. ללוקים בהפרעת קשב וריכוז קשה מאד להתמודד עם פעילות מונוטונית,  חד גונית, כמו קריאת ספר, האזנה לשיעור או הכנת שיעורי בית. מצד שני, במצבים בהם יש גירוי ממוקד (כגון: משחקי מחשב) , או משהו שמאד מעניין את בעל הפרעת הקשב – התכונה לא תבוא לידי ביטוי והוא יוכל להתרכז.

הפרעת קשב וריכוז גורמת לשיבושים נוירו-פסיכולוגיים רבים: ביכולת הריכוז, ביכולת להתעלם מגירויים חיצוניים ופנימיים שמסיחים את הדעת ואינם רלבנטיים באותו רגע , קשיי התארגנות, קשיי התנהלות, קושי בהתכוונות לפתרון בעיות, קושי בקבלת החלטות ובהוצאתן לפועל, קושי בגמישות מחשבתית, קושי במנגנוני בקרה עצמית, קושי בוויסות רגשי, קושי בהפעלת עכבות טרם תגובה, ותגובות אימפולסיביות עם התפרצויות רגשיות. התסמינים של הפרעות קשב וריכוז יכולים להיות שונים מאד מאדם לאדם, הן בחומרתם והן בעוצמתם.

 

 

השלב הראשון: אבחון הפרעת קשב וריכוז

אבחון מוקדם ונכון של הפרעת קשב הוא חיוני‏ לצורך בניית תוכנית טיפול מתאימה ומניעת בעיות נלוות בהמשך. לכן יש לפנות לאבחון בכל מקרה בו מועלה חשד כלשהו לקיומה של הפרעת קשב. החשד הראשוני לרוב מתעורר בעקבות גורמים לא מקצועיים כגון: האדם עצמו, הוריו, והמורים. המאפיינים הנפוצים שבעתיים מפנים לאבחון הם: ירידה בהישגים הלימודיים, בעיות התנהגות המפריעות לסביבה, קשיי ריכוז, בעיות חברתיות, הערכה עצמית נמוכה ועוד.‏

 

הטיפול הייחודי שלנו בהפרעת הקשב והריכוז

במרכז APP-ישראל, אנו שמים דגש על ההבדל המהותי שבין שמיעה להקשבה. בדיקות שמיעה של אדם הלוקה בהפרעות אלו יכולות להיות תקינות לחלוטין והאדם בכל זאת ממשיך לסבול מהפרעות קשב וריכוז.  לכן,  האבחון שאותו אנו מבצעים הינו אבחון הבודק את יכולת הקשבה. האבחון בשיטת APP מתמקד באיכות ההקשבה של הילד על ידי בדיקת פרמטרים שונים, כמו איתור האוזן הדומיננטית, יכולת הבחנה צלילית ועוד, בעקבות האבחון מותאמת תוכנית אישית לכל מטופל בהתאם לצרכיו המוטורים, ההתנהגותיים והרגשיים – כאחד. תהליך זה מלווה בתיאום עם ציפיות ההורים.

מחקרים רפואיים הוכיחו כי גירויים צליליים המגיעים לאוזן מזינים ומספקים אנרגיה למוח. מתוך מחקרים אלו עולה ההבנה לחשיבותו הרבה של חוש השמיעה התקין. אדם הסובל מהפרעות קשב וריכוז או קשב וריכוז והיפראקטיביות שומע את כל מגוון הצלילים ללא סינון, מקבל למוחו מעין רקע קולי שנשמע יותר כמו "הפגזה קולית".

 

מרכז APP-ישראל מטפל מזה שנים ביעילות בשיטת האודיו-פסיכו-פונולוגיה, החודרת לתודעת הציבור ומיושמת במימדים בינלאומיים. שיטת טיפול זו אינה פולשנית ומסייעת לילדים ומבוגרים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז או היפראקטיביות לשקם את יכולת ההקשבה וליהנות מאיכות חיים.

 

אפקט APP

ד"ר טומטיס חקר את הקשר הישיר בין האוזן, המוח, השפה והתקשורת (מעגל האודיו-פסיכו-פונולוגיה - (APP ואבחן את ההבדל בין שמיעה - שהינה תהליך פאסיבי, להקשבה - שהינה תהליך רצוני, פעיל ומכוון. ד"ר טומטיס מצא כי הקשבה איכותית - המיומנות הבסיסית ביותר המהווה תנאי להתפתחות תקשורת, שפה, דיבור ולמידה - מבוססת על עיבוד שמיעתי תקין של שתי מערכות האוזן ושיתוף פעולה ביניהן, בשילוב שליטה טובה בגוף. מנגד, כל עיכוב או קושי התפתחותי מבטא הקשבה לקויה - למרות שמיעה תקינה.

ד"ר טומטיס השווה את האוזן למעין "גנרטור-מחולל" הממיר גירויים של צליל ותנועה, לאנרגיה נוירולוגית חשמלית המזינה וטוענת את המוח. כשהמוח טעון היטב, יש מספיק אנרגיה כדי לחשוב, לדמיין וליצור. אם מתרחשת סטייה בתפקוד האוזן, נגרמים ליקויים ברמות שונות, כמו: ריכוז וקשב, בעיות תקשורת, בעיות שפה, קשיי הסתגלות ועד מגוון עיכובים התפתחותיים.

ד"ר טומטיס התייחס למוזיקה ולגירוי הצלילי כאל אנרגיה שלה זקוק הגוף, ופיתח מכשור אלקטרוני מיוחד המכונה "האוזן האלקטרונית". מכשיר זה מסנן את המוזיקה בתדרים שונים ומפיק ממנה צלילים הגורמים לגירוי צלילי של האוזן ומגרים את מערכת העצבים. בדרך זו מושפע המוח בכל הקשור לתפקודים גופניים כמו ויסות חושי, תפיסת מרחב וזמן, קואורדינציה ומוטוריקה, וכן לתפקודי תקשורת, לתפקודי שפה ולתפקודים התנהגותיים ורגשיים. למעשה, הגירוי הצלילי משפר את איכות הקליטה והעיבוד השמיעתי והגופני החיוניים להתפתחות.

הטיפול כולל אימון של שרירי האוזן התיכונה באמצעות גירוי צלילי ממוקד בעזרת "האוזן האלקטרונית", המחוברת למקורות צליל ומעבירה את הצליל דרך אוזניות מיוחדות המאפשרות למטופל לחוות גירוי צלילי ממוקד. השיטה מבוססת על השמעת קטעים מובחרים של מוסיקה קלאסית, במיוחד של מוצרט, המגרים את שרירי האוזן התיכונה "הלוך ושוב". גירויים צליליים אלו מאמנים את האוזן להתמקד בצלילים מסוימים מתוך כל קולות הרקע ובשיפור יכולת ההקשבה.

האימון מביא לשיפור יכולת ההקשבה יחד עם שיפור משמעותי בכל התפקודים: גופניים, תקשורתיים, התנהגותיים ורגשיים. מטופל שעבר אימון בשיטה זו, מבחינה גופנית ישפר את יציבתו, את שיווי המשקל והקואורדינציה, את המוטוריקה, וישלוט טוב יותר על כל גופו.
ברמת התקשורת, יחול שיפור במיקוד, בקשר עין, שיפור של השפה ויכולת הדיבור, שיפור ביכולת ההבעה והבנה וברצון לתקשר. רמת הערנות והסקרנות, היוזמה והמוטיבציה תגבר, והמטופל יהפוך למעורב ולשמח יותר. כל השינויים האלה מהווים תשתית יסוד למיצוי של היכולת האישית".

יתרון נוסף של הטיפול בהקשבה הינו השפעתו על מעצורים רגשיים שעלולים להיות הגורם המונע מהמטופל להקשיב כראוי. אותם מעצורים רגשיים מוצאים את מקורם בשנות הילדות המוקדמת, וייתכן שהם הסיבה שמחזירה את המטופל לאותה תקופה טראומטית וממשיכה להחזיר אותו לשם ומונעת ממנו לנצל את יכולת ההקשבה הטבעית שלו.

 

מרכז APP-ישראל מציע סדרה של טיפולים לא פולשניים המיועדים לילדים ולמבוגרים - כאחד ומסייעים בפתרון הפרעת הקשב והריכוז על כל גווניה.

הורים לילדים רבים אשר סבלו מהפרעות אלו,  מעידים על רגיעה ושליטה בתופעות התנהגותיות, ההיפראקטיביות, שיפור ניכר בהפרעת הקשב והריכוז, ושיפור ניכר בהישגים הלימודיים וביכולות החברתיות לאחר טיפול.

מבוגרים, מטופלים רבים מגלים שאפשר לחיות אחרת:  ליהנות מתקשורת בין-אישית טובה יותר, לשפר את היכולות והביצועים המקצועיים שלהם במסגרת העבודה בזכות שיפור יכולות קשב  וריכוז, להרגיש נוח יותר בכנסים או מפגשים חברתיים - ובמילים אחרות לקבל בחזרה את השליטה על החיים שלהם.

 

שכיחות ההפרעה ואופייה

הפרעת קשב נפוצה מאוד בקרב האוכלוסייה הכללית. ניתן למצוא אותה בכל שכבות האוכלוסייה‏ ורמות האינטליגנציה. זוהי הלקות הנוירולוגית הנפוצה ביותר בקרב ילדים‏.

5%-10% מהילדים בגילאי בית הספר לוקים בהפרעה זו ורובם בנים‏. עקב אופייה הכרוני היא לא נעלמת גם בחיים הבוגרים, ולכן ניתן למצוא אותה גם בכל שכבות הגיל‏.

הפרעת קשב אינה סטטית וקבועה אלא מתפתחת לאורך ציר הזמן - יש לה ביטויים מגוונים בגילאים השונים, בהתאם למכלול התכונות של האדם וסביבת החיים שלו‏.

 

 

מאפייני הפרעת קשב וריכוז בגיל הצעיר

בגיל הרך הביטויים להפרעת קשב וריכוז הינם לא ספציפיים. התינוק הינו פעלתן, ערני וזריז. לעתים קרובות אינו ישן לילה שלם עד גיל שנה ויותר. התנועתיות הרבה בולטת, ולעתים קרובות ההתפתחות המוטורית מהירה.

בילדים בגיל הגן , בשנים הראשונות, בולט בעיקר חוסר שקט, קושי בגבולות, התפרצויות בכי וזעם קשות ולעתים ללא סיבה ברורה. בנוסף אופייניים קושי בהשלמת משימות, חוסר ריכוז, קושי לציית לחוקים, פעלתנות יתר והיפראקטיביות.

הרבה רעש מאפיין את סביבתו של הילד הלוקה בהפרעת קשב וריכוז. המשחק שלו לעתים קרובות רועש, הוא דברן, רץ וקופץ. משפטים שגורים בפי ההורים הם: "תירגע", "תן לי קצת שקט", "אולי תנוח רגע" …

הקשיים הופכים להיות בולטים יותר בגן חובה, כאשר הדרישות מהילד עולות והחוקים והגבולות הופכים יותר מוגדרים. עם זאת, יש הרבה ילדים שמגיעים לגיל בית הספר ללא כל אבחנה של קיום הפרעה כזו.

לעתים קרובות יש קשיי ויסות, מתקשים במעברים ממצב למצב , בוכים בקלות. הקושי במעברים יכול להתבטא בכך שקשה להם להירדם. קושי במעבר מגן לבית הספר, קושי במעבר מהפסקה לשיעור, ומנושא לנושא בשיעור עצמו, קושי בהחלפת מורה, ועוד. הילד חי בעולם מוצף בגירויים , הוא רואה ושומע הכול, וקשה לו להתרכז בדבר אחד בלבד. הרבה פעמים הילד מוצא את עצמו חולם, חושב על דברים אחרים, ומפספס חלק ממה שנאמר בכיתה. הילד מאבד מוטיבציה, נוטה "להתנתק", ויושב מכונס בתוך עצמו.

 הילד מתקשה לשבת בשקט, יש לו דחף פנימי לזוז כל הזמן והוא צריך להתאמץ מאד להתגבר על הדחף הזה. "זה לא שאני רוצה לזוז, הגוף שלי מכריח אותי לזוז כל הזמן".

הקשיים הינם גם בביה"ס וגם במסגרות אחרות. בבית יש קושי בהכנת שיעורים, המטלות הביתיות אינן מבוצעות כמצופה מילד בן גילו , ההתארגנות קשה. קשה לקום בבוקר ולהתארגן לבית הספר , או להתארגן בערב לקראת שינה, פעולות אלו הופכות להיות מבצע מאתגר. הרבה מתחים נוצרים בין ההורים לילדים על רקע זה.

לעתים קרובות לבעלי הפרעת קשב וריכוז ישנן הפרעות נלוות המסבכות את המצב עוד יותר. רבים סובלים גם מרגישות יתר תחושתית .התוצאה היא שנגיעה אקראית על ידי ילד אחר מפורשת כ"מכה" או "הצקה" . חוסר הנוחות של הילד עם הפרעת הקשב גורמת לו להגיב, והתגובות הופכות הרבה יותר קשות ותוקפניות עם הזמן. החברים מתחילים זהות אותו כילד כעסן, ילד מתפרץ, ילד אלים, ילד בעייתי. וילדים כילדים נהנים להתגרות בו , לעצבן אותו ולעורר אותו לתגובה.

לרבים יש קשיי קואורדינציה, מסורבלות ותסכול סביב התפקוד המוטורי .

ילדים רבים עם הפרעת קשב וריכוז סובלים מקשיים נוספים כמו ליקויי למידה, חרדה, דיכאון, הפרעות התנהגות שונות , טיקים ועוד. אבחון וטיפול בהפרעות קשב וריכוז מוקדם ככל האפשר הינו הבסיס להתפתחות תקינה של ילדים אלה, יצירת דפוסי הסתגלות והפיכת התכונה המולדת ליתרון.

 

מאפייני הפרעת קשב וריכוז בגיל מבוגר יותר

עם ההתבגרות, מאפייני ההיפראקטיביות והאימפולסיביות פוחתים, ובולטים יותר מאפייני הפרעת הקשב עצמה. ההיפראקטיביות הופכת הרבה פעמים למעין חוסר שקט פנימי וחוסר מנוחה.

המבוגרים מאופיינים לעתים קרובות בהיסח הדעת , חוסר סבלנות, אי שקט, קושי להשתלב במסגרות ולציית לחוקים , נטייה לדחות משימות, אי השלמת משימות. רובם לא יודעים להגיד מה מפריע להם, ואם לא אובחנו בילדות אינם מודעים להפרעת הקשב.

גם בגיל המבוגר יותר קיימת שכיחות יתר של הפרעות נלוות, כגון: דיכאון, חרדה , הפרעות מצב רוח והפרעות התנהגותיות.

בגיל ההתבגרות קיימת חוסר יציבות רבה ושינויים הורמונאליים. מתבגרים מתקשים להשלים עם השונות, עם הפגיעה בדימוי העצמי שלהם. בגילאים אלה שכיחה בדיקת גבולות מתמדת, שיכולה להתבטא למשל בנהיגה מסוכנת. יש לשים לב לנטיות אובדניות שהינן שכיחות יותר בגיל זה. כמו כן עלולה להופיע התנהגות עבריינית ונטייה לשימוש באלכוהול ובסמים. אלה עשויים להיות חמורים יותר באלה שאינם מאובחנים ואינם מטופלים.

במבוגרים הביטויים גולשים לכל תחומי החיים. מופיעים קשיים באוניברסיטה, קשיים בעבודה, פיטורין תכופים, קשיים בחיי המשפחה. קשיים בתכנון הפיננסי עם נטייה לקניות אימפולסיביות. האישיות של מבוגר עם הפרעת קשב וריכוז מתבטאת בנוקשות, נטייה לצבוע את העולם בשחור/לבן. קיים קושי להתמודד עם לוחות זמנים וההתמודדות יכולה להתאפיין בהתעלמות מוחלטת או לחילופין באובססיביות מרובה , עם ניהול רשימות קפדני. עם זאת רבים יודעים להפוך את ההפרעה ליתרון והופכים להיות בולטים ומובילים בתחומם – אמנים, שחקני קולנוע, ספורטאים ומנהיגים.

 

 

גם אתם או ילדיכם יכולים להפיק תועלת רבה מהטיפולים הייחודיים במרכזנו. אנו מזמינים אתכם ליצור קשר עימנו על מנת לקבל מידע כללי וייעוץ אישי.

הירשם

שיטת טומטיס מצליחה לסייע בפתרון בעיות התפתחות, ריכוז וקשב באמצעות אבחון מדויק והאזנה לצלילים בתדרים מסוימים