שיטת טומטיס למען הילדים המאומצים

 

מרכז APP-ישראל בהנהלת סמואל חגי מציעה טיפול בהפרעות הקשבה ושיפור התקשורת הבין-אישית  למען הילדים המאומצים

 

האודיו-פסיכו-פונולוגיה, או לחילופין בשמה הנפוץ – שיטת APP, הינה שיטת ריפוי שפותחה ע"י ד"ר אלפרד טומטיס, מומחה לטיפול בהפרעות הקשב, הדיבור והתקשורת. בין יישומיה הרפואיים הרבים, השיטה מתאימה במיוחד לטיפול בהפרעות התנהגותיות ותקשורתיות של הילד המאומץ.

 

תרפיית APP מבוססת על טכניקת גירוי צלילי הממריץ  את חוש השמיעה, והוכיחה את יעילותה בטיפול בילדים מאומצים הנמצאים במשבר נפשי – חבוי או גלוי - עקב חוויה רגשית וטראומטית אותה חוו. כתוצאה מהאירוע הטראומטי, מופיעים סימני הפרעות התנהגות ותקשורת בין-אישית  אצל הילד המאומץ.

מטרת הטיפול היא לשקם אצל הילד המאומץ את יכולת התקשורת שנפגמה או אבדה.

תרומתו של ד"ר טומאטיס הייתה להוכיח כי מעבר לתפקיד השמיעה, לאוזן יש תפקיד עיקרי בתקשורת בין אישית. איכות השמיעה משפיעה על איכות החיים של הילד ועל התנהגותו היום יומית.

 

מחקרים רבים ממשיכים להפליא אותנו: כבר ברור  שהעובר, החל מהחודש הרביעי להריון, קולט את קולה של אימו, ניזון גם מהרגשות והתחושות שלה, חווה עימה את חוויותיה, ולכן ניתן לומר כי העובר ואימו הם מעין "נפש אחת". כל החוויה האמוציונאלית הזו ממריצה את ההתפתחות והפעילות המוחית, תורמת להתפתחותו של העובר ועוטפת אותו בתחושה של ביטחון ושלווה. איכות "מערכת היחסים" – בין העובר לאימו במהלך תשעת חודשי ההריון, ותנאי הלידה עצמה, יהיו גורמים תכליתיים שישפיעו על התפתחותו העתידית של הילד, על מיצוי היכולות האישיות שלו, ועל איכות החיים של הילד והקרובים לו.

 

מה עובר על הילד "בתהליך אימוץ"?

למסור ילד לאימוץ אינו תהליך רגשי טבעי כלל, ולעיתים מותיר תחושות של  "קרע" אמיתי המלווה בהשלכות רגשיות ונפשיות מורכבות על התפתחות הילד. מבלי להעמיק בנסיבות האימוץ – החלטת  שירותי הרווחה, יוזמה אמיצה של ההורים הביולוגיים הרואים באימוץ ילדם על ידי משפחה אומנת תקווה לחיים טובים יותר עבורו, או כל סיבה אחרת, אי אפשר להתעלם מהעובדה כי תהליך האימוץ מורכב רגשית ומביא גורמים חדשים למערכת:

הורים מאמצים עם רצון עז לנתינה לילד, יחד עם התקווה שבוקעת מכניסת הילד לבית חם ואוהב, המציאות החדשה יוצרת דאגות ומתחים רבים, בלתי פתירים בהיעדר עזרה מקצועית, לא רק אצל הילד או אצל ההורים הביולוגיים, אלא גם אצל  ההורים המאמצים.

ברוב המקרים הקליניים, נבחנים אצל הילד המאומץ  ממצאים דומים אך בעוצמה שונה:  שהם בעיקר אי- יכולת  להתחבר רגשית עם אנשים חדשים, הנובעת מחרדה לחוות שוב את ה"נטישה".

ברוב המקרים, יחד עם חרדה קיומית זו, הילד מפתח רגשות אשמה, ומסיק מסקנה  מצמררת: "דחו אותי כי אני לא שווה אהבה!" . הילד "ננעל" על עצמו. מהכאב הזה נובעות רגשות והתנהגות אגרסיבית שהילד מפנה כלפי עצמו  - או כלפי האחרים  - לפי גילו ואופיו. רבים הם ההורים המאמצים השוקעים בתסכול: הם מרגישים שכל החום והאהבה שהם מעניקים לו, כל הנתינה שלהם הופכים  לכישלון ויורדים לטמיון.

 

הצלחת ההתחברות הרגשית של הילד עם ההורים המאמצים, לא תלויה רק בכוחות הנתינה של ההורים המאמצים, אלא תלויה בעיקר ביכולתו של הילד המאומץ "לפתוח עצמו" אל האחרים.

 

חשוב לציין כי ההורים המאמצים הם אלה שצריכים להתמודד עם המשבר הקיומי שהילד חווה, שלא באשמתם ולא בשליטתם. עם קבלת התמיכה המקצועית הנכונה כבר בשלבים מוקדמים, ההורים המאמצים יכולים להפוך את המציאות המתסכלת, להצלחה מרגשת תוך הקמת תא משפחתי חדש ולגרום לעצמם לפרוח ולגדול יחד עם הילד.

 

 

מרכז APP-ישראל בהנהלת סמואל חגי   מציעה סדרות של טיפולים מותאמים לצרכי הילד המאומץ, המסייעות  לשיקום התקשורת בין הילד המאומץ להוריו המאמצים. 

 

 

 

 

 

מה הקשר בין ילד מאומץ במשבר, לתפקוד האוזן?

 

מעבר לחוש השמיעה, לאוזן יש תפקיד עיקרי לפעילות תקינה של המוח - הנחוצה להקשבה. כידוע, שמיעה טובה ותקינה לא מעידה בהכרח על יכולת הקשבה (ההקשבה בניגוד לשמיעה הינו תהליך פעיל, רצוני ומכוון).

מההיבט הפיזיולוגי, הקשבה פועלת בזכות הפעלת השרירים שבאוזן התיכונה הבוררת  בין כל הצלילים את הצלילים הרצויים תוך כדי חסימת הצלילים מסביב. לעומת זאת, מההיבט הפסיכולוגי,  "הקשבה" משמעותה רצון לתקשר.

מהרגע שתינוק נולד, הכוח המניע את שרירי האוזן לתפקד הינו רצונו לקיים דו-שיח, לתקשר עם האנשים סביבו. מכאן ברור כי כל אירוע טראומטי רגשי בגיל הרך עלול לגרום לפגיעה ביכולת ההקשבה  ולפעול כסנן המעוות את תפיסת העולם של הילד.  ד"ר טומטיס יצר את  "האוזן האלקטרונית" המשמשת כ"מכשיר אימון" לשיקום תפקוד האוזן ולשיפור יכולת ההקשבה. הקשבה איכותית מהווה תנאי להתפתחות תקשורת, שפה, דיבור ולמידה תקינים. הטכניקה מבוססת על השמעת מוסיקה קלאסית של מוצרט דרך מערכת סינון הצלילים בתדרים הגבוהים, אלו מעודדים אימון של שרירי האוזן. תרפיה זו משקמת את יכולת ההקשבה אצל הילדים בכלל והילדים המאומצים בפרט ומסייעת להם למתן את התגובות הרגשיות הדרמטיות  מול האירועים הטראומטיים שהם חווים בחייהם: הם מתחילים להתייחס לאירועים בפרופורציה,  ופחות סובלים מחרדות. 

תועלת הטיפול מעידה על עצמה:  בדרך כלל, לאחר סידרת טיפולים, הילדים נראים רגועים יותר, מראים סימני ביטחון עצמי, והחשוב מכל, הם מתחילים לרצות לתקשר עם האנשים סביבם, מתחילים לתת בהם אמון. כאשר נופלות חומות המתחים, כאשר הילד חי באווירה נינוחה של אמון וביטחון, טבעי  שיפגין אהדה אל ההורים המאמצים ושימצא את נקודות האיזון שבו.

במקביל, התרפיה נותנת פיתרון לבעיות קשיי למידה שמקורם בליקויי קשב וריכוז, ומאפשרת לילד לגדול אל עתיד מבטיח יותר.

 

 

מרכז APP-ישראל, בהנהלת  שמואל חגי, מעמידה לרשות המטופלים את כל הידע המקצועי וכל המכשור הרפואי המתקדם לטיפול בהפרעות הקשבה למען הילדים המאומצים ולשיפור התקשורת הבין-אישית שלהם עם האנשים סביבם.

הירשם

שיטת טומטיס מצליחה לסייע בפתרון בעיות התפתחות, ריכוז וקשב באמצעות אבחון מדויק והאזנה לצלילים בתדרים מסוימים