היפראקטיביות

הפרעות התפתחותיות הנובעות מפתולוגיה נוירולוגית המובנת באופן חלקי תופעות התסמונת : uבעיות קשב וריכוז - הלוקה ב-ADHD או ב-ADD אינו מסוגל להיות קשוב to pay attention)) לאורך זמן (חוסר ריכוז), או לחלופין אינו שם לב לדברים שאינם במרכז תשומת הלב שלו (ריכוז יתר). uאימפולסיביות - הלוקה ב-ADHD פזיז, לא שם לב לפרטים חשובים, לוקה בבעיות בעיבוד מידע וביטוי הידע. תופעה זו לא קיימת ב-ADD . uהיפראקטיביות - הלוקים ב-ADHD נוטים בדרך כלל לתנועתיות יתר. מתבטא לרוב בחוסר שקט.

 

כל הורה לילד עם בעיות התנהגותיות או בריאותיות חווה מתחים דומים אולם הורים לילדים אוטיסטיים נאלצים להתמודד עם מתחים ובעיות המיוחדים להם.

האבחון


לעיתים קרובות אין ההורים מקבלים תיאור מדויק, ברור ומפורט של הבעיות. לעיתים קרובות חושדים ההורים שקיימת בעיה בהתפתחות כבר בשלבים מוקדמים אולם רופאי ילדים וגורמים נוספים אינם מציעים אוזן קשבת אלא פוסלים את החששות על הסף. בשלב מאוחר יותר כאשר ההורים מגיעים לאנשי מקצוע בתחום התפתחות הילד אלו "קוברים" את ההבחנה תחת אבחנות עמומות כגון PDD או "איחור התפתחותי בתחום החברתי והשפתי" או כל תיאור דומה. הסתרת האבחנה של אוטיזם מוסיפה ללחץ הקיים ממילא על ההורים.

התפתחות לא סימטרית ולא נורמלית


אוטיזם בא לידי ביטוי באיחור התפתחותי ובהתפתחות לא נורמלית בתחומים רבים. דפוס ההתפתחות יכול לנוע בין התפתחות נורמלית למראה ואחר-כך עצירה או רגרסיה, להתפתחות איטית עם גילוי הדרגתי של מאפיינים אוטיסטים. דפוסים אלו מלווים בחוסר אחידות של התפתחות בתחומים שונים: יכולות נורמליות בתחומים מוטוריים, ויזואליים והתפתחות לא נורמלית של שפה, כישורים חברתיים ויכולת פתרון בעיות. השוני הזה בין היכולות מבלבל את ההורים שנטייתם הטבעית היא לצפות להתפתחות נורמלית ולהתעלם מבעיות. כאשר התפתחות הילד מתחילה להאט הורים לרוב ייחסו זאת למצב זמני. כאשר הם רואים את ילדם מרכיב פאזל מורכב או זוכר את הדרך למקום מסוים הם באופן טבעי יבחרו להתעלם מהעיכוב בהתפתחות השפה או ביכולת החיקוי.חוסר האחידות הזה יכול להיות מתסכל מאד לגבי ההורים המקווים שילדם ישלים את החסר ויקטין את הפער מול בני גילו. לדוגמא: לילד יכולת מוטורית לגמילה מחיתולים אולם לא ניתן להתחיל בגמילה לפני שיש הבנה של פעולה ותוצאה. בתקשורת עם ילדם הורים משתמשים בדרך כלל בשפת היומיום בשילוב מחוות רגשיות, ילדים אוטיסטים מתקשים להגיב ולהבין צורות תקשורת אלו וכך מתגברים רגשות החרדה והבלבול של ההורים.

הדילמה של "לא רוצה" מול "לא יכול"


בהמשך לבלבול הנגרם על ידי ההתפתחות השונה מהנורמה עולה השאלה האם הילד אינו יכול לעשות משהו (למשל להגיב לבקשה) או שפשוט אינו רוצה לעשות זאת.הורה מהשורה יניח שלילד אין מוטיבציה או שהוא פשוט עקשן. הרגשה זו מתחזקת לאור חוסר העקביות בתגובות של הילד. הילד יכול להבין סיטואציה ואנו נייחס לו הבנה של שפה (לדוגמה: "בוא לאכול" כאשר האוכל מונח על השולחן). כאשר הורים מניחים שילדם מסרב או אינו רוצה הם נוטים לכעוס וליצור סיטואציות שליליות. הדרכה נכונה יכולה לעזור להורים להבחין מתי הילד אינו יכול או אינו מבין ומתי הוא מתנגד.

מראה


מכיוון שרוב הילדים האוטיסטים נראים נורמליים, ומבחינה פיזית אינם שונים מבני גילם על ההורים להתמודד עם תסכול ולחץ הנגרמים כאשר ילדם מתנהג בצורה יוצאת דופן או כילד קטן בהרבה מגילו הפיזי.

האוטיזם הוא נכות הסמויה מהעין, לא ניתן לזהותה במבט ראשון ולכן נוצרת ציפייה של הסביבה להתנהגות רגילה. הפער בין ציפיות הסביבה לבין ההתנהגות בפועל מגביר את הלחץ על המשפחה.

התנהגות בציבור


מקור מתח נוסף הוא התנהגות מביכה בציבור. החרדה גבוהה יותר אצל הורים שילדם עדיין לא אובחן או כאלו שעדיין לא פיתחו "עור פיל" הדרוש להתמודדות עם התנהגותם הלא צפויה של ילדם.

כאשר הילד מפריע באירוע, ניגש לזרים או חוטף צעצוע מילד ההורים מרגישים שהסביבה שופטת את יכולתם כהורים ואת "החינוך הקלוקל" שהעניקו לילדם וזאת משום שהילד נראה נורמלי מבחינה חיצונית.

עמימות אנשי המקצוע


השגת אבחון מקצועי יכולה להיות קשה. חוסר ההסכמה בין אנשי המקצוע השונים אפילו לאחר האבחון הראשוני. כאשר לוקחים בחשבון את מורכבות התסמונת ועומק הפגיעה בכישורים שונים ניתן להבין כיצד אנשי המקצוע נאחזים כל אחד בתיאוריה ושיטה טיפולית שונה המשקפות את תפיסת עולמם.

למרבה הצער ההתנגשות בין הגישות השונות משאירה את ההורים מבולבלים ואובדי עצות המשוועים להדרכה ותמיכה. נוירולוג ילדים, לדוגמא, יראה בהתקפים של מחלת הנפילה עיקר הבעיה וינסה לטפל בה בלבד ואף יטען שאבחנה זו סותרת את האבחנה של אוטיזם. אף על פי שידוע שאוטיזם ומחלת הנפילה מופיעים ביחד לעיתים קרובות. ההורים במקרה זה יפנו באופן טבעי לאבחנה המעודדת יותר של מחלת הנפילה ולא יטפלו באוטיזם.

דוגמה נוספת היא מקרה שהומלץ על טיפול תחושתי במטרה להביא לשינוי בכל התחומים (להבדיל מטיפול בהתנהגויות ספציפיות) בעוד שכל הספרות המחקרית מראה על חוסר האפקטיביות של שיטה זו. לרוב ההורים יאלצו לבחור בין גישות שונות בעיקר בשל חוסר הנכונות של אנשי המקצוע לשתף פעולה עם קולגות הפועלים בשיטות אחרות וכן בעוד אנשי המקצוע מרגישים שנשארו "נאמנים" לשיטתם הילד והוריו יוצאים נפסדים.

אופנה ושיטות טיפול אלטרנטיביות


כאשר מדובר בתסמונת כרונית שאינה ניתנת לריפוי כמו אוטיזם צצים גורמים המציעים פתרון מיידי או תרופת פלא. הנפגעים הם המשפחות המחפשות פתרון מהיר לבעיה סבוכה. בעשור האחרון נראה שצצו אינספור תרופות ושיטות טיפול חדשות, הרבה יותר מעשורים הקודמים. עליית המודעות לאוטיזם והטיפול של התקשורת בנושא תרמו לכך. האבחון נעשה בגילאים מוקדמים יותר ובחיפושיהם אחר אינפורמציה רבה ככל האפשר נתקלים ההורים במטפלים ובשיטות טיפול שאין להם הרבה להציע מלבד תקווה.

שקופלר מביא כמה מאפיינים של מטפלים/שיטות טיפול אלו:

1.  הטכניקה נראית כרעיון טוב במבט ראשון, לעיתים יש הצלחות מוכחות בטיפול במצבים ותסמונות אחרים וכעת מנסים להחילה על אוטיזם. 
2.  הוכחות להצלחה ניתנות בעל פה ואינן מבוססות על מחקר אמפירי. מקרה אחד או שניים של "הצלחה" מספיקים על מנת למשוך משפחות הנמצאות במצב פגיע. אולם בלי מחקר שיטתי לא ניתן לדעת מה עובד ומה לא ומה היו התוצאות אם היה נערך מחקר המבוסס על מספר גדול יותר של מקרים ולאורך זמן. כלי התקשורת אינם מתעניינים בתיאוריה שנכשלה בבחינה מחקרית. מבלי לפרט ניתן לומר שאין שיטת טיפול שהוכחה כמוצלחת בטיפול בכל, או אפילו ברוב, הילדים האוטיסטים. 
3.  לטכניקות אלו תופעות לוואי שליליות כולל היותן יקרות מאד. בלהט החיפוש אחרי שיטה אחת שתתאים לכל הילדים האוטיסטים הוזנחה האפשרות לטפל בילדים רבים בצורה משמעותית ופרטנית. 

הצורך לפלס דרכם דרך תיאוריות ושיטות טיפול שונות ומשונות מוסיף לעומס על הורים לילדים אוטיסטים. ההתמודדות הזו גוזלת כוחות שיכולים היו להיות מתועלים להתמודדות עם צרכיו של הילד ולא מאפשר להורים להתמקד בשיטות חינוכיות והתנהגותיות.

 

אופנה וטיפולים אלטרנטיביים

כשמדובר בגורמים כרוניים חשוכות מרפא כגון שיטת APP אוטיזם, אשר מציעה פתרון תסמונת.
  הקורבנות הם המשפחות מחפשים פתרון מהיר לבעיה המורכבת.
מאז 67 שנים presmet שיטת APP לסייע למשפחות על ידי הפחתת sympthome שקשה לחיות מיום ליום על ידי ההורים והסביבה

השיטה מפחיתה את agresión ידי אוטיזם על ידי רעש, בגלל הרגישות וacru, משפילים את ילד אוטיסט סף או המבוגר מרגישה מותקף על ידי רעש בחוץ

השיטה יכולה מאוד להפחית את הלחץ בפנים ומאפשרת חברותיות טובה יותר

השיטה מאפשרת שילוב טוב יותר במרחב ובתנועה

השיטה הביאה את 67 שנים אוטיסטים

הירשם

שיטת טומטיס מצליחה לסייע בפתרון בעיות התפתחות, ריכוז וקשב באמצעות אבחון מדויק והאזנה לצלילים בתדרים מסוימים