היפראקטיביות

הפרעות התפתחותיות הנובעות מפתולוגיה נוירולוגית המובנת באופן חלקי תופעות התסמונת : uבעיות קשב וריכוז - הלוקה ב-ADHD או ב-ADD אינו מסוגל להיות קשוב to pay attention)) לאורך זמן (חוסר ריכוז), או לחלופין אינו שם לב לדברים שאינם במרכז תשומת הלב שלו (ריכוז יתר). uאימפולסיביות - הלוקה ב-ADHD פזיז, לא שם לב לפרטים חשובים, לוקה בבעיות בעיבוד מידע וביטוי הידע. תופעה זו לא קיימת ב-ADD . uהיפראקטיביות - הלוקים ב-ADHD נוטים בדרך כלל לתנועתיות יתר. מתבטא לרוב בחוסר שקט.

כיום אפשר לאבחן לקויות תקשורת בגיל שנתיים (אבחנה ודאית של אוטיזם נקבעת במהלך השנים הבאות, לפי מהלך התפתחותו של הילד). החוקרים מפתחים שיטות שיאפשרו אבחון בגיל צעיר יותר, וממצאים מחקריים מראים שיש התנהגויות ייחודיות לאוטיזם שאפשר לזהות אפילו בגיל שנה.

למרות החשיבות הרבה לגלות את האוטיזם בגיל צעיר מאוד, אי אפשר להפנות לאבחון כל ילד. כדי לאתר את הילדים בסיכון גבוה לאוטיזם, פותחו שאלונים שרופא הילדים יכול להשלימם בזמן קצר יחסית מתוך תצפית בילד או בשיחה עם ההורים. למשל CHAT - Checklist for Autism in Toddlers שנועד לאתר סיכון לאוטיזם בקרב פעוטות, או Autism Screening Questionnaire שנועד לילדים בגילים שונים.

 

אפשר להשתמש גם במבחנים הסטנדרטיים להתפתחות הילד, שתוכננו כדי לאתר ילדים עם בעיות התפתחות. לעיתים קרובות ההורים הם המעלים את החשש שמא משהו "לא בסדר" אצל הילד, ואז רופא הילדים יכול להפנות אותם לבירור נוסף. הדברים הבאים - גם אם לא כולם מתקיימים, לא כל הזמן ולא באותה עוצמה - יכולים לשמש נורה אדומה המחייבת פעולה:

הירשם

שיטת טומטיס מצליחה לסייע בפתרון בעיות התפתחות, ריכוז וקשב באמצעות אבחון מדויק והאזנה לצלילים בתדרים מסוימים